Kancelária Slovenského poľovníckeho zväzu, Štefánikova 10, Bratislava 811 05
  • +421 2 5720 33 11
  •  +421 2 5720 33 21

Nové prednášky pre vedúcich krúžkov KMPPP

kmppp

Omaľovánky POĽOVNÍCI DEŤOM

Krúžkov mladých priateľov prírody a poľovníctva

Odbor kynológie

  • Vedúci odboru kynológie - +421 910 707 083
  • Špecialista pre kynológiu - +421 910 707 081 
  • Plemenná kniha - +421 948 762 923

viac informácií

Sokoliarsky medzinárodný deň detí

Prečo medzinárodný? Nuž, zúčastnili sa na ňom rodičia s deťmi z Čiech, Francúzska, Japonska, Litvy, Maďarska, Nemecka, Poľska, Ruska, Slovenska a Veľkej Británie. Druhého júna usporiadal „Sokoliarsky dvor ASTUR“ na hrade Červený Kameň, neďaleko mesta Modra a obce Častá v okrese Trnava, deň detí s letovými ukážkami sokoliarskych dravcov  
Zúčastnili sa ho aj zástupcovia televíznej poľovníckej redakcie Halali, aby zdokumentovali krásny začiatok júna - mesiaca poľovníctva a ochrany prírody (obr. 3 a 4).
Na „dvore“ pripravili manželia Alena a Jozef Dúhovci s Monikou Grúberovou z Bratislavy  
a výtvarníčkou Vilmou Holickou z Trnavy, pekný „detský areál“ vyzdobený balónikmi (obr. 5).
O stravovanie rodičov s deťmi sa postaral pán Guštafík so svojou firmou Week&Weekend z Pezinku, ktorá pri zakúpenom detskom menu venovala každému dieťaťu navyše hračku.
 
Organizátori nachystali kresliace potreby, výkresy, vecné ceny a sladkosti, ako aj klobúčiky pre dievčatá a čiapočky pre chlapcov, na dvojkolovú súťaž detí, ktoré písomne navrhovali mená, pre samčeka sokola rároha (Falco cherug) doobeda, a samičky poobede z umelého odchovu Antona Moravčíka, prezidenta Klubu slovenských sokoliarov pri Slovenskom poľovníckom zväze v Bratislave (obr. 6 a 7). Mimochodom, túto jar mal znášky viac ako 40 vajíčok, z ktorých odchováva mláďatá. Práve preto bola voliéra páru sokola sťahovavého s mláďatkom zakrytá pred zrakmi návštevníkov dekami. 
 
Do Sokoliarskeho dvora ASTUR bolo vstupné len pre dospelých. Všetky deti mali vstup voľný. Doobedňajšia súťaž začala o 10.30  a poobedňajšia o 14.30 hod. v kategóriách do 5, od 5 do 8 a od 8 do12 rokov. Napriek určeným vekovým kategóriám mal najmladší účastník 10 mesiacov, s ktorým oduševnene súťažila mamička (obr. 8), a najstarší 17 rokov, ktorý sa nehanbil zúčastniť pekných detských hier menších detí.. Pri vstupe do „detského areálu" obdržalo každé dieťa kartičku, s ktorou absolvovalo päť súťažných stanovísk. Na prvom stanovisku napísalo dieťa, alebo rodič na prednú stranu kartičky návrh mena, ako by sa podľa neho mal volať sokolí samček a samička, ktoré zatiaľ neboli pokrstené. Na zadnej strane bolo napísané meno a adresa dieťaťa. Na druhom stanovisku sa deti stretli so strašiakom, ktorý predstavoval zlého ducha ničiaceho prírodu. Deti sa ho snažili spútať veľkým kruhom, ktorý sa mu snažili hodiť na krk (obr. 9). Tu sa preverila ich šikovnosť. Z troch pokusov musel byť aspoň jeden úspešný. Na treťom stanovisku našli deti hniezdo dravca, do ktorého museli na lopatke dopraviť vypadnuté vajíčko, ktoré nahrádzala tenisová loptička (obr. 10 a  11), Tomu, kto nedočiahol alebo nedohodil, ochotne pomáhali organizátori, ale aj rodičia (obr. 12). Keďže v každom dieťati drieme talent, tak štvrté stanovisko na lavičkách v tieni stromov bolo chvíľkou tvorivého oddychu. Akýsi kútik mladých umelcov. Deti mohli nakresliť, obrázok svojho najobľúbenejšieho hrdinu z ríše zvierať, alebo strom, kvetinku, ktoré sa im najviac páčia (obr. 13). Pripomenuli si tým, že  príroda a všetky živé tvory v nej máme radi a snažíme sa ich chrániť. Pod obrázkom nesmelo chýbať meno dieťaťa a vek. Kresbu si dieťa odnieslo na piate stanovisko s tabuľami, kde sa výkres ihneď vyvesil, aby sa mohli všetci prítomní potešiť pohľadom na nich. Po splnení úlohy, obdržalo dieťa na každom stanovisku pečiatku na kartičku. Tú odovzdalo na poslednom šiestom nesúťažnom stanovisku s občerstvením, kde ho konečne čakal balíček sladkostí. Kto mal chuť, dostal k tomu omastený chlebík s čerstvou cibuľkou, alebo koláč, oboje z pekárne v Častej. Samozrejme aj malinovku, lebo pitný režim detí bol pri teplom slniečku dôležitý. Po prvom aj druhom kole bola vyhodnotená najkrajšia kresba podľa vekových kategórií (obr. 14) a komisia vybrala najvýstižnejšie návrhy mien pre sokoly. Pred obedom aj popoludní sa uskutočnilo žrebovanie navrhnutých mien. Boli vyhlásené a vecnými cenami odmenené prvé tri deti za návrhy v každom kole. Zároveň boli víťazné mená vpísané do krstných listov sokolov (obr. 15 a 17).
Vyžrebovaný víťazný autor mena „Pipo“ pre samčeka sokola rároha, Riško Katrenian z domova postihnutých detí v Trnave (obr. 16), a vyžrebovaný víťazný autor mena „Alfa“, pre samičku sokola rároha, Danko Bedenský (obr. 18), sa stali krstnými rodičmi sokolieho páru. Zároveň im boli odovzdané krstné listy a voľné vstupenky do areálu Sokoliarskeho dvora Astur na Červenom kameni, aby mohli svoje krstniatka navštevovať častejšie.   
Pred 18-tou hodinou končil detský deň na hrade Červený kameň letovými ukážkami dravcov: výrov skalných, myšiakov lesných, kaňúrov okrúhlochvostých, sokola rároha, sokola tmavého a orla krikľavého, ktorý predvádzal takmer 300 metrov dlhý prílet z hradného nádvoria, dole do sokoliarskeho dvora (obr. 19). Deti si mohli úplne zblízka pozrieť viac ako 50 dravých vtákov a sov na sokoliarskych posedoch a vo voliérach (obr. 20 a 21), spolu s krkavcami čiernymi a glezgom hrubozobým v klietke hneď pri vstupe do Sokoliarskeho dvora Astur. Niektoré, odvážnejšie si ich mohli na sokoliarovej ruke aj pohladiť  alebo priamo pred ostatným obecenstvom vyskúšať prílet dravca na svoju ruku (obr. 22). Pri niektorých letových ukážkach nechýbal aj letmý kontakt detských hláv, ale aj rodičov s krídlami prelietavajúcich dravcov, čo vyvolávalo nadšenie všetkých prítomných. Najviac však u britských a japonských turistov.
Počas celého dňa znel na hrade Červený kameň šťastný džavot detí a prevládali úsmevy dospelých nad ich šťastím a majstrovstvom sokoliarov, ktorí predvádzali letové ukážky sokoliarskych dravcov.
 
Dovidenia v júni 2008.                                                      Tomáš Krivjanský
 
 
Obr. 1. Prílet myšiaka ..... predvádza Anton Moravčík, vedúci Sokoliarskeho dvora Astur na hrade Červený kameň a prezident Slovenského klubu sokoliarov pri Slovenskom poľovníckom zväze v Bratislave
 
 
Obr. 2. Letovú ukážku výra skalného predvádza Martin Bobrík z Trnavy 
 
 
Obr. 3. Nezaháľal ani Ľubomír Kľúčik, šéfredaktor a kameraman TV Magazínu „Halali“ pre poľovníkov, lesníkov a ochrancov prírody. Nezabudnite si ho najbližšie pozrieť na STV 2 
 
 
Obr. 4. Ing. Alojz Kaššák z Halali spovedá krstného otca sokola „Pipa“, Riška  Katreniana z domova postihnutých detí v Trnave spolu s jeho pedagogičkou 
 
 
 
 
Táto webová stránka používa cookies, za účelom zlepšenia funkčnosti stránky pri poskytovaní našich služieb a štatistiky návštev. Zobrazením našej stránky súhlasíte s používaním súborov cookies a zvoľte možnosť „Súhlasím“. V prípade nesúhlasu, vyberte možnosť „Nesúhlasím“. O ich používaní a možnostiach nastavenia sa môžete informovať v sekcii.