Kancelária Slovenského poľovníckeho zväzu, Štefánikova 10, Bratislava 811 05
  • +421 2 5720 33 11
  •  +421 2 5720 33 21

Zelená kvapka krvi pre zdravý les

2Celoslovenské stretnutie lesníkov, vlastníkov lesov, signatárov Memoranda o spolupráci, všetkých priaznivcov zeleného lesa a ich rodinných príslušníkov, ako aj širokej verejnosti s posolstvom

MILIÓN SADENÍC PRE SLOVENSKÉ LESY

Sobota 18. 1. 2020 od 10.00 do 13.00

Zvolen - mesto lesníctva - Námestie SNP

Po roku lesníci opäť prichádzajú na zvolenské námestie, tentokrát s hlavným posolstvom Milión sadeníc pre Slovensko. Podujatie s humanitárnym charakterom obohatí Zelená kvapka krvi, ako aj pestrý sprievodný program.  

Nenechajte si ujsť jedinečnú akciu, ktorá sa uskutoční v sobotu 18. januára od 10.00 na námestí vo Zvolene.

Akciou chcú priblížiť opodstatnenosť obhospodarovania lesov

Lesníci, vlastníci a priaznivci lesov z celého Slovenska spoločne s mestom Zvolen pozývajú širokú verejnosť na jedinečnú akciu, ktorej cieľom je prezentácia profesionálnej starostlivosti o slovenské lesy. Aj tentokrát chcú akciou zaujať postoj, že im záleží na osude slovenských lesov a lesníctva. Ako informoval zástupca hlavného organizátora predseda Slovenskej lesníckej komory Milan Dolňan, verejnosti chcú priblížiť opodstatnenosť obhospodarovania lesov založených na tradíciách a vzťahu so zúročením odbornosti a nových poznatkov v odbore. „Zle sa nám počúvajú rýchle riešenia v pestovaní storočných kultúr akými je les, ale i neprimeraná kritika do našich radov. Aj touto formou chceme deklarovať jednotu a opodstatnenosť našej komunity aj v novodobej spoločnosti.“

Milión sadeníc pre Slovensko

Hlavným posolstvom Milión sadeníc pre Slovensko lesníci vyzývajú širokú verejnosť na pomoc slovenským lesom. „Vnímam to ako veľmi potrebné, lebo ľudia na sociálnych sieťach si prečítajú jednu vetu a laikujú bez znalosti problematiky a bez znalosti skutočnosti. Treba sa späť vrátiť k časom, kedy verejnosť, študenti, zamestnanci vždy chodili na jarné brigády, zapájali sa do aktivít spojených so zalesňovaním lesa, a to nie vo virtuálnej podobe, ale cez mozole si uvedomovali potrebu a náročnosť tejto činnosti. Je na škodu, že predpisy spôsobili zákaz práce mládeže a skomplikovali možnosti brigád, ktorými sa v minulosti formoval vzťah k našim lesom cez prežité činnosti,“ vysvetľuje Milan Dolňan. Ako dodal, Národné lesnícke centrum pripravuje mobilnú aplikáciu, cez ktorú záujemcovia zistia možnosti zapojenia sa do jarného zalesňovania lesa vo svojom okolí.

Na námestí vo Zvolene to bude skutočne žiť

Podujatie, ktoré začne o 10.00 slávnostnými lesnicami v podaní trubačov stredných lesníckych škôl, Technickej univerzity vo Zvolene a zapálením nórskych ohňov pri tribúne, obohatí aj sprievodný program. O zahriatie sa postará folklórny súbor Poľana, ktorý pôsobí pri Technickej univerzite vo Zvolene.

Lesní pedagógovia z Národného lesníckeho centra vo Zvolene s dlhoročnými skúsenosťami pre deti pripravia zaujímavé aktivity, na ktoré budú dlho spomínať a len tak ľahko na ne nezabudnú. „Domáci lesnícky subjekt Lesný podnik mesta Zvolen zabezpečí materiál, potrebný na vytvorenie atmosféry lesa na zvolenskom námestí.“

Nebudú chýbať ukážky dravcov, poľovníckych psov, techniky, ako aj prezentácie práce lesníckych organizácií a inštitúcií či stánky s remeselníckymi výrobkami a samozrejme občerstvenie, punč, chutný guľáš, držkový perkelt, ktoré pre vás pripravia lesníci. Kto má chuť, môže sa zapojiť do súťaže o zaujímavú cenu od firmy s lesníckym zameraním. Stačí, ak uhádnete, koľko šišiek sa nachádza vo vystavenom sklenenom demižóne. Najlepší odhadca víťazí.

Zelená kvapka krvi za zdravý les

Podujatie aj tohto roku bude mať i humanitárny charakter. Darovaním najvzácnejšej tekutiny na svete opäť môžete pomôcť ľuďom, ktorí ju súrne potrebujú. Neváhajte a podporte Zelenú kvapku krvi za zdravý les, ktorá sa uskutoční od 8.00 v Divadle Jozefa Gregor Tajovského vo Zvolene. Vlani sa zapojilo 37 darcov, väčšinou lesníkov, vlastníkov a pracovníkov v lesnom hospodárstve z rôznych kútov Slovenska. „Ako vlani uviedol darca - robotník v pestebnej činnosti, aj krv by dal za naše lesy. Jednoducho tak, ako darovanie krvi pomáha zachrániť to najcennejšie čo máme – ľudský život, tak i symbolicky účasť všetkých, prispeje k záchrane našich lesov,“ dodal na záver Milan Dolňan.

Prílohy:
Uložiť tento súbor (Milion sadenic1.jpg)Milion sadenic1.jpg[Zelená kvapka krvi pre zdravý les - Program]3018 kB
Táto webová stránka používa cookies, za účelom zlepšenia funkčnosti stránky pri poskytovaní našich služieb a štatistiky návštev. Zobrazením našej stránky súhlasíte s používaním súborov cookies a zvoľte možnosť „Súhlasím“. V prípade nesúhlasu, vyberte možnosť „Nesúhlasím“. O ich používaní a možnostiach nastavenia sa môžete informovať v sekcii.