Kancelária Slovenského poľovníckeho zväzu, Štefánikova 10, Bratislava 811 05
  • +421 2 5720 33 11
  •  +421 2 5720 33 21

partejager200S hlbokým zármutkom oznamujeme, že dňa 13.9.2024 vo veku 86 rokov zomrel Ing. František Jäger, CSc.

Pán Ing. František Jäger bol dlhoročný člen Slovenského poľovníckeho zväzu a Slovenskej poľovníckej komory, s ktorými dlhé roky úzko spolupracoval. Bol dlhoročným členom Klubu histórie slovenského poľovníctva, autorom publikácií s poľovníckou tematikou, kynologický rozhodca pre výkon. Jeho slová dali život hymne Slovenskej poľovníckej komory, ktorej autorom textu je práve on. 

Posledná rozlúčka s pánom Jägerom bude v sobotu 21.9.2024 o 10.00 hod. v bratislavskom krematóriu.

Slovenská poľovnícka komora a Slovenský poľovnícky zväz pociťujú hlboký smútok nad odchodom pána Františka Jägera. 


Vyjadrujeme úprimnú sústrasť rodine, priateľom a blízkym v týchto ťažkých chvíľach.

kmppp 24 MH 116 zmensenaLiptovský Hrádok hostil celoštátnu súťaž mladých poľovníkov

Dňa 22. júna 2024 sa v Liptovskom Hrádku uskutočnil už 48. ročník Celoštátnej súťaže Krúžkov mladých priateľov prírody a poľovníctva (KMPPP), organizovaný Slovenským poľovníckym zväzom (SPZ) v spolupráci s Okresnou organizáciou SPZ v Liptovskom Mikuláši a SOŠ lesníckou a drevárskou J.D. Matejovie. Podujatie, ktoré je súčasťou krúžkov pod gesciou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu, privítalo 15 družstiev z celého Slovenska vrátane miest ako Detva, Kežmarok, Lučenec či Nitra.

Súťaže sa zúčastnilo 45 detí, ktoré sa v sprievode svojich vedúcich predviedli v dvanástich náročných disciplínach. Medzi úlohami nechýbalo poznávanie rastlín a živočíchov, ich stôp a hlasových prejavov, poľovníckych psov, streľba zo vzduchovky či teoretický test o ochrane prírody a poľovníctve. Maximálny počet bodov, ktorý mohli súťažiaci dosiahnuť, bol 140, pričom celé družstvo mohlo získať až 420 bodov.

WhatsApp Image 2024 05 06 at 08.22.01V Nitre sa uskutočnilo rokovanie Rady Slovenského poľovníckeho zväzu. Vysoká účasť delegátov svedčí o záujme o dianie v poľovníctve najväčšej poľovníckej organizácie na Slovensku. Rokovanie poctil svojou prítomnosťou štátny tajomník Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Ing. Jozef Smatana. Jeho príhovor si môžete vypočuť tu:

IMG 4271 zmensenaĎAKUJEME POĽOVNÍKOM Z CELÉHO SLOVENSKA ZA ÚČASŤ NA PROTESTNOM ZHROMAŽDENÍ, ktoré sa uskutočnilo 18.5.2023 pred Národnou radou Slovenskej republiky,
ĎAKUJEME POSLANCOM ZA HLASOVANIE PROTI A ZDRŽANIE SA HLASOVANIA
ĎAKUJEME ZA TO, ŽE KONEČNE NEBUDEME MUSIEŤ ODRÁŽAŤ NEUSTÁLE ÚTOKY PROTI POĽOVNÍKOM A MÔŽEME ROBIŤ SVOJU PRÁCU, PRETOŽE POĽOVNÍCTVO MÁ ZMYSEL!
SPOLU SME TO DOKÁZALI!

Minimálne 1500 poľovníkov nie je maličkosť. Boli ste úžasní, disciplinovaní, slušní a kultúrni. Tlmočíme vám aj poďakovanie príslušníkov policajného zboru, pretože taký pokojný a slušný protest s takou účasťou tu už dlho nebol. Ste skvelí a my ideme ďalej hájiť vaše záujmy a záujmy všetkých slušných poľovníkov.

Tlačová správa, vydaná pred protestom, 18.5.2023:

SPKSlovenská poľovnícka komora už niekoľko rokov upozorňuje na neustále narastajúce problémy so zvyšujúcou sa populáciou medveďa hnedého, ktorá ohrozuje ľudí na vidieku. Zásadne sa ohradzujeme proti tvrdeniam, že tento stav spôsobili poľovníci nevhodným prikrmovaním. Počet medveďov v prirodzenom prostredí ich výskytu už evidentne natoľko vzrástol, že schádzajú priamo k obydliam, kde si hľadajú ľahko dostupnú potravu a učia tomuto správaniu aj svoje mláďatá. Ľudia pre nich už v súčasnosti nepredstavujú nebezpečenstvo, čím medvede strácajú prirodzenú plachosť. Poľovníci tvrdia, že aktuálne 5 členný Zásahový tím pre medveďa hnedého, platený z peňazí daňových poplatníkov, nevyrieši súčasnú situáciu s rýchlo narastajúcou populáciou medveďa. Potvrdilo sa to i pri dnešnom zásahu, kedy bola usmrtená medvedica s medvieďaťom a ďalšie 3 medvieďatá zostali osirelé!  Po rovnako spackanom prípade s medvedicou „Ingrid“, ide o ďalší, žiaľ amatérsky a neodborný čin zásahového tímu.

Základom dodržiavania poľovníckej etiky je nevykonať lov samice – medvedice od mláďat! Podľa nedávneho vyjadrenia ministra životného prostredia, si poľovníci chcú zastrieľať na medvede pre trofej. Pokiaľ ale odstrel vykonal člen Zásahového tímu neodborne s nehumánnym výsledkom, bol to oprávnený zásah z dôvodu požiadavky spoločnosti? Odstrel je vykonaný odborne, na základe vydaných povolení, na vlastné náklady užívateľov poľovných revírov. Cielené usmrtenie je vykonané neodborne, na náklady daňových poplatníkov členmi zásahového tímu. V prípade, že usmrtenie vykoná člen zásahového tímu ide o prejav akcieschopnosti, no v prípade, že odstrel vykoná poľovník ide už podľa MŽP o trofejomániu.

Užívateľ najbližšieho poľovného revíru – ŠL TANAP-u o zásahu, na parkovisku na hranici extra a intravilánu v Tatranskej Polianke, nemal žiadnu vedomosť. Navyše kadávery usmrtených medveďov im boli odovzdané a majú s nimi na vlastné náklady ďalej naložiť. A tak medvede, podľa slov ministra Budaja naše národné bohatstvo Slovenska, budú usmrcované kdekoľvek a s vysokou pravdepodobnosťou budú ich telá končiť v kafilérii, to všetko za peniaze daňových poplatníkov. Je teda otázkou, kto si v skutočnosti chce zastrieľať na medvede?

Prílohy:
Uložiť tento súbor (podpisane_zavery_panel.diskusia.pdf)podpisane_zavery_panel.diskusia.pdf[Podpísané závery panelovej diskusie, 2018]2404 kB
Uložiť tento súbor (vyjadrenie_SPK_medvede.pdf)vyjadrenie_SPK_medvede.pdf[Vyjadrenie SPK, medvede]129 kB

spz logoSPKV ostatnom období sa v tlači, elektronických médiách a sociálnych sieťach vo zvýšenej miere objavujú články súvisiace so zastrelením psov v poľovných revíroch. Obsah článkov a reakcie čitateľov zverejnené na sociálnych sieťach odsudzujú celú poľovnícku komunitu ešte pred objektívnym vyšetrením celého prípadu a rozhodnutím orgánov činným v trestnom konaní a určením vinníkov.

V posudzovaní vzťahov poľovníkov a psov potulujúcich sa po revíroch resp. pytliačiacich psov však verejnosť často bez poznania faktov, pochopenia podstaty problému a poznania súvislostí jednostranne odsudzuje poľovníkov. Zabúdajú však, že zákonné povinnosti sú aj na strane majiteľov psov. Zákon o veterinárnej starostlivosti medzi inými povinnosťami ukladá majiteľom aj povinnosť zabrániť úniku zvieraťa. Pes je cítiaci tvor, myslieť zaňho však musí majiteľ. Neovládateľný pes je v prírode cudzorodý prvok, ktorý spôsobuje divej zveri výrazný stres. Škody a utrpenie zveri spôsobuje nielen tým, že ju strhne a zabije, ale aj stresom, ktorý ak je permanentný je príčinou vysokých strát zveri jej menšou odolnosťou a náchylnosťou na ochorenia. Utrpenie voľne žijúcich zvierat v prírode spôsobené pytliačiacimi psami vie precítiť ten, kto už počul bolestné kvílenie srny alebo jelenice príp. iného zvieraťa zaživa trhaného pytliačiacimi psami, alebo ten kto našiel roztrhané mláďatá zveri. Že to nie je len poľovnícka latina svedčia aj niektoré prípady popísané v ostatnom období v tlači. V zmysle zákona je cítiacim tvorom každé zviera, nielen pes.

SPKVážené kolegyne a kolegovia,

poľovníci a poľovnícka komunita je v posledných rokoch a veľmi intenzívne najmä posledné mesiace, neustále atakovaná laickou verejnosťou za zverejňovanie fotografií úlovkov na sociálnych sieťach a rôznych poľovníckych fórach. Prezídium Slovenskej poľovníckej komory má za to, že fotografie úlovkov voľne žijúcej poľovnej zveri, získané akokoľvek oprávneným a zákonným spôsobom nepatria na verejné fóra. Takéto konanie samozrejme nie je trestným činom a ani porušením interných predpisov národnej poľovníckej samosprávy, ale vzbudzuje v čoraz väčšej časti laickej verejnosti odpor voči poľovníctvu, vyvoláva čoraz väčšiu spoločenskú degradáciu úloh a poslania poľovníctva a je zdrojom neprimeraných reakcií plných nenávisti voči celej komunite poľovníkov.

Prílohy:
Uložiť tento súbor (list_prezidia_SPK_2019.pdf)list_prezidia_SPK_2019.pdf[List Prezídia SPK o prezentovaní úlovkov na sociálnych sieťach]1179 kB

1 259 Tlačová správa, 4.12.2019 – Slovenská poľovnícka komora (SPK) ako člen odbornej skupiny pre určenie kvóty lovu vlka dravého, ktorá zasadala dňa 14. októbra 2019, verejne vyzvala (tlačová správa v prílohe) mimovládne organizácie, aby upustili od zavádzania laickej verejnosti. Médiami sa totiž začali šíriť informácie, že o kvóte by mali rozhodovať „skutoční odborníci“ a vlka by sme mali chrániť celoročne.

SPK v spomínanej tlačovej správe priblížila aktuálny stav vlčej populácie na Slovensku, o tom, že o kvóte rozhodujú významné odborné štátne inštitúcie, a aj to, že jeho lov (nie zabíjanie) je v súlade s národnou aj európskou legislatívou. Aj napriek tomu iniciatívna skupina europoslancov (Wiezik, Hojsík, Bilčík, Štefanec) zaslali Európskej komisie (EK) list (príloha 1) v domnienke, že svojvoľná a nezdôvodnená ročná kvóta môže brániť úsiliu v oblasti riadenia populácie a mala by sa prehodnotiť.

Prílohy:
Uložiť tento súbor (tlacova sprava_SPK_lov_vlka.pdf)tlacova sprava_SPK_lov_vlka.pdf[Tlačová správa - Európska komisia potvrdila, že na Slovensku lov vlka nenarušuje priaznivý stav populácie]204 kB
Uložiť tento súbor (priloha_tlacova_sprava_SPK_vyjadrenie SPK k zavadzaniu verejnosti_okt.2019.pdf)priloha_tlacova_sprava_SPK_vyjadrenie SPK k zavadzaniu verejnosti_okt.2019.pdf[Príloha - Tlačová správa SPK o upustení od zavádzania verejnosti, október 2019]277 kB
Uložiť tento súbor (priloha1_otazka_europoslancov_vlk.pdf)priloha1_otazka_europoslancov_vlk.pdf[Príloha 1 - Otázka europoslancov pre EK]94 kB
Uložiť tento súbor (priloha2_odpoved_EK_vlk.pdf)priloha2_odpoved_EK_vlk.pdf[Príloha 2 - Odpoveď EK o love vlka na Slovensku]57 kB

SITAZámer europoslanca Wiezika zrušiť poľovníctvo, ktorý prezentoval na sociálnej sieti, by mal katastrofálny dopad na manažment voľne žijúcej zveri, život a hospodárenie na vidieku, ale aj na odvetvia národného hospodárstva, ekonomiku a zamestnanosť. Podobne nezodpovedné vyhlásenia však treba brať z úst politika vždy vážne!

Celoplošný zákaz poľovníctva na Slovensku, po ktorom volajú niektorí aktivisti, by bol katastrofou. Znamenal by zničené polia, lesy premnožené zverou, zvýšený počet dopravných kolízií či šírenie chorôb prenášaných zverou. Uviedol to pre agentúru SITA riaditeľ Slovenskej poľovníckej komory (SPK) Imrich Šuba. Výsledkom zákazu poľovníctva okrem spomínaných problémov by boli podľa neho aj výrazné ekonomické dopady.

SPKTlačová správa, 15.10.2019

Slovenská poľovnícka komora, ako člen odbornej skupiny pre určenie kvóty lovu vlka dravého a ako spolutvorca schváleného Programu starostlivosti o vlka dravého (Canis lupus) na Slovensku (ďalej len „PSoV“), ktorého tvorcom sú všetky zainteresované strany a to: Štátna ochrana prírody SR, Ministerstvo životného prostredia SR, Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, Technická univerzita vo Zvolene, Univerita veterinárneho lekárstva a farmácie v Košiciach, Národné lesnícke centrum vo Zvolene, Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora, Združenie miest a obcí Slovenska, ako aj mimovládne organizácie Slovak Wildlife Society a Lesoochranárske zoskupenie VLK, verejne vyzývame mimovládne organizácie a záujmové skupiny, aby upustili od zavádzania laickej verejnosti, ktoré šíria na sociálnych sieťach. Jedným z vyjadrení je, že: Vlka musíme chrániť celoročne a o prípadných výnimkách musia rozhodovať skutoční odborníci, nie záujmové skupiny.“  

Prílohy:
Uložiť tento súbor (tlacova_sprava_vyjadrenie SPK k zavadzaniu verejnosti.pdf)tlacova_sprava_vyjadrenie SPK k zavadzaniu verejnosti.pdf[Tlačová správa - Vyjadrenie Slovenskej poľovníckej komory, ako člena odbornej skupiny pre určenie kvóty lovu vlka dravého, k zavádzaniu laickej verejnosti]277 kB

20190907091416 3193 zmensenaV sobotu 7. septembra 2019 v prekrásnom areáli Slovenského národného múzea – múzeum Betliar Slovenská poľovnícka komora a Slovenský poľovnícky zväz oslávili patróna poľovníctva Sv. Huberta na 29. ročníku celoslovenských poľovníckych slávností Dní svätého Huberta. Napriek hrozivej predpovedi a i vďaka vypočutiu prosieb ako keby aj počasie prialo tomuto krásnemu kútu Slovenska v tento deň.

V dnešnej dobe je nesmierne dôležité preukázať pripravenosť a ochotu pomôcť tým, ktorí to najviac potrebujú. Toto sme dokázali Hubertovskou kvapkou krvi, čo je špeciálne podujatie v rámci Dní sv. Huberta pre darcov krvi, tak pravidelných, ako aj začiatočníkov. Vďaka odhodlaniu sme prekonali doterajší rekord, ktorý bol za jedno podujatie 42 darcov. V Betliari prišlo darovať krv rekordných 45 darcov a mnohí sa, žiaľ, nedostali k tejto možnosti. Ďakujeme všetkým za šľachetnú pomoc!

Prílohy:
Uložiť tento súbor (VL_MS_vabenie_jelenov_Betliar_2019.pdf)VL_MS_vabenie_jelenov_Betliar_2019.pdf[Výsledková listina - MS vo vábení jeleňov 2019]321 kB
Uložiť tento súbor (VL_MS_vo_vareni_gulasu_Betliar_2019.pdf)VL_MS_vo_vareni_gulasu_Betliar_2019.pdf[Výsledková listina - MS vo varení gulášu 2019]1065 kB
Uložiť tento súbor (vyhodnotenie_polovnik_roka_Betliar_2019.pdf)vyhodnotenie_polovnik_roka_Betliar_2019.pdf[Vyhodnotenie Poľovník roka 2018]155 kB
Uložiť tento súbor (vysledky_sprievod_sutazi_Betliar_2019.pdf)vysledky_sprievod_sutazi_Betliar_2019.pdf[Vyhodnotenie sprievodných podujatí - Naj brada, Naj šperk, Naj nôž, Naj klobúk, Hod flinty do žita 2019]181 kB

AMO 01 2019Štátna veterinárna a potravinová správa SR informuje o prvom výskyte afrického moru ošípaných (AMO) u drobnochovateľa v okrese Trebišov v obci Strážne v blízkosti hraníc s Maďarskom. Nález bol potvrdený na základe laboratórneho vyšetrenia biologického materiálu v národnom referenčnom laboratóriu, kde bol potvrdený pôvodca nákazy. Regionálna veterinárna a potravinová správa Trebišov nariadila opatrenia v súlade s Nariadením vlády 277/2003 na usmrtenie zvierat v chove, vytýčila ochranné pásmo 3 km a pásmo dohľadu 10 km od ohniska nákazy. Chovateľom v týchto pásmach budú nariadené ďalšie veterinárne opatrenia na zabránenie šírenia nákazy. 

Okrem uvedených opatrení ŠVPS SR informovala o prepuknutí AMO aj v ADNS (Európska komisia) a WAHIS (Medzinárodný úrad pre nákazy zvierat v Paríži) systéme. Informácia bola poskytnutá aj hlavnému veterinárnemu lekárovi Maďarskej republiky. 

Na zajtra t.j. 26.07.2019 je zvolané zasadnutie národnej expertnej skupiny pre AMO na Regionálnej veterinárnej správe v Trebišove. O vývoji nákazy budeme aktuálne informovať. 

DSC 0298

V sobotu 15. júna 2019 najväčšia poľovnícka organizácia Slovenský poľovnícky zväz, prostredníctvom svojich súčasných členov prezídia, hostil súčasných zástupcov vrcholových orgánov organizácie, pozvaných ctených hostí, bývalých prezidentov SPZ Juraja Moravčíka a Mariána Lipku, bývalých členov prezídia, zástupcov akademickej obce, zmluvných partnerov a všetkých vzácnych milovníkov prírody, na oslavách 50. výročia založenia Slovenského poľovníckeho zväzu.

Ustanovujúci Snem Slovenského poľovníckeho zväzu sa konal 21. a 22. júna v roku 1969.

Súčasťou slávnostného zasadnutia, vzhľadom na momentálne dianie v poľovníctve, účastníci Slávnostnej Rady SPZ sa jednohlasne zhodli na nasledujúcom vyhlásení:

Prílohy:
Uložiť tento súbor (vyhlasenie_SPZ_slavnostna rada_2019.pdf)vyhlasenie_SPZ_slavnostna rada_2019.pdf[Vyhlásenie účastníkov slávnostnej Rady SPZ, Zvolen 2019]395 kB

MP logoVláda Slovenskej republiky dnes schválila návrh nového zákona o poľovníctve z dielne Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR). Nový zákon sa zameriava na všetky dôležité oblasti. Približne 60 000 držiteľom poľovných lístkov prináša stransparentnenie procesov, menej byrokracie a poplatkov. Zákon zároveň rieši aj škody spôsobované zverou na poľnohospodárskych plodinách, či v lesníctve a zaoberá sa aj ochranou prírody a živočíchov.

„Poľovníctvo je činnosťou vo verejnom záujme a je súčasťou kultúrneho dedičstva, tvorby a ochrany životného prostredia, ktoré sa však musí prispôsobovať moderným trendom a zmene krajiny. Nastavujeme preto systematické rozsiahle zmeny, ktoré prinášajú poriadok, rovnováhu a transparentnosť. Pripravili sme nový zákon pre moderné uvedomelé poľovníctvo, so zachovaním jeho tradícií a prioritných úloh. Spoločným záväzkom štátnej správy a samotných poľovníkov preto ostáva udržiavať v očiach verejnosti pozitívny obraz o slovenskom poľovníctve a jeho nezastupiteľnej úlohe v krajine,“ uviedla Gabriela Matečná, podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

tlacova sprava cista priroda cisty revir

Komisia pre poľovníctvo a životné prostredie Slovenskej poľovníckej komory v spolupráci s tvorcami Televíznej relácie Halali vyhlásili koncom apríla výzvu s názvom Čistá príroda = čistý revír, ktorej cieľom bolo aktivizovať a vyzvať čo najviac užívateľov poľovných revírov na Slovensku, aby ukázali verejnosti koľko pozitívnej a obdivuhodnej práce vykonávajú vo svojich poľovných revíroch pre pomoc životnému prostrediu, ale zároveň aj pre ľudí a lesnú zver.                                                                                                                          
Do ani nie tri týždne trvajúcej výzvy sa zapojilo 39 poľovníckych združení a spoločností, ktoré organizujú alebo sa zúčastňujú na podobných akciách. Na začiatok sa to nemusí zdať veľa, no počet poľovníkov a dobrovoľníkov sa priblížil k číslu 1600. Poľovníci nám zasielali fotografie zo zberu, údaje o počte účastníkov, množstve a druhu vyzbieraného odpadu.

Prílohy:
Uložiť tento súbor (tlacova sprava_cista priroda_cisty revir.pdf)tlacova sprava_cista priroda_cisty revir.pdf[Tlačová správa KPŽP, 2019]536 kB

Podkategórie

Táto webová stránka používa cookies, za účelom zlepšenia funkčnosti stránky pri poskytovaní našich služieb a štatistiky návštev. Zobrazením našej stránky súhlasíte s používaním súborov cookies a zvoľte možnosť „Súhlasím“. V prípade nesúhlasu, vyberte možnosť „Nesúhlasím“. O ich používaní a možnostiach nastavenia sa môžete informovať v sekcii.