- ceny pre víťazov - 3 ks pohárov
- 40 ks pevný terč diviaka na 100 metrov
Ostatný materiál a pomôcky pre súťaž si zabezpečila Sekcia loveckých historických palných zbraní KHSP pri SPZ z vlastných prostriedkov.
Ostatný materiál a pomôcky pre súťaž si zabezpečila Sekcia loveckých historických palných zbraní KHSP pri SPZ z vlastných prostriedkov.
Prezentácia súťažiacich: | 9.00 hod. |
Začiatok súťaže: | 10.00 hod. |
Súťažiaci strieľajú podľa Pravidiel streľby z historických loveckých palných zbraní 10 výstrelov do pevného terča diviaka vzdialeného 50 metrov z loveckých historických zbraní nabíjaných ústim hlavne alebo ich replík (zbrane nepodliehajú povoľovaciemu konaniu a evidenčnej povinnosti). Okrem tejto súťaže RgO SPZ v Senici organizuje podobnú súťaž avšak do terča vzdialeného 100 metrov.
Klub histórie slovenského poľovníctva pri Slovenskom poľovnom zväze
Sekcia - Historické mechanické strelné zbrane
Predseda: RNDr. Štefan Šramka
Sekcia - Historické pamiatky a umelecká tvorba
Predseda: Ing. Marián Číž
Sv. Anton - klenot pre Slovenské poľovníctvo !
Sekcia - Imitovanie zvukových prejavov jelenej zveri
Predseda: Peter Plánovský st.
Lov zveri - „poľovníctvo“ je súčasťou života človeka oddávna. Tvoril významnú časť obživy, ale aj zdroj surovín - koží a kožušín. Lov bol aj priestorom pre návyky v používaní zbraní, pestovaní odvahy a riešenia kritických situácií. Jeho možnosti tvorili vždy prírodné podmienky a predovšetkým výskyt zveri.
Historický vývoj
Poľovníkom bol už dávno známy záujem mládeže o život voľne žijúcich zvierat, o tajomstvá prírody, o zbrane a o poľovnícke zážitky. Preto sa mnohí z vlastnej iniciatívy usilovali tento záujem uspokojiť. Bol z toho obojstranný úžitok: mladí ľudia si rozšírili svoje poznatky o prírode, rozvíjal sa ich citový vzťah k poľovnej zveri a poľovníci získali priaznivcov pre hospodárenie v poľovníckych združeniach a pre rozumné zásahy človeka do prírody. Dôležitým motívom takejto činnosť bolo aj negatívne správanie sa mladých ľudí v prírode, ktoré vyplývalo z ich neznalosti a nesprávneho vzťahu k nej.
Klub histórie slovenského poľovníctva pri Slovenskom poľovnom zväze
Sekcia - Poľovnícka literatúra a publicistika
Predseda : Ing. Jozef Herz, PhD.
Lovecký ochranný spolok pre Slovensko, ktorý vznikol 10. decembra 1920 na valnom zhromaždení v roku 1923, rozhodol o vydávaní časopisu, ktorý mal za úlohu informovať všetkých členov o tom, čo sa robí v spolkovej činnosti a tiež o poľovníctve vo všetkých jeho činnostiach. Prvé číslo časopisu NIMRÓD vyšlo 15. júna 1923 na 16 stranách, z ktorých 8 bolo písaných v slovenskom jazyku a ďalších 8 v maďarskom jazyku. Časopis vychádzal dvakrát do mesiaca. V čase vzniku tohto časopisu takmer neexistovala žiadna poľovnícka literatúra napísaná v slovenskom jazyku a tých, ktorí prispievali do časopisu bolo veľmi málo.